plakat cytat bombonierka

Plakaty w oprawie

Plakaty kojarzą się przede wszystkim z prostym papierowym wydrukiem, niekiedy w nieco bardziej wytrzymalszej formie, na papierze kredowanym, dobrej jakości. Kolorowe afisze tego typu zazwyczaj pojawiają się na słupach ogłoszeniowych, witrynach sklepów i teatrów, w salach widowiskowych, sportowych i wszędzie tam, gdzie konieczne bywa przekazanie konkretnej treści szerokiemu gronu odbiorców, W ostatnich latach plakaty zmieniły nieco swoją formę i weszły na wyższy stopień stając w szeregu dekoracji wnętrz. Ponieważ plakat bywa zbyt prostą ozdobą do eleganckich aranżacji, sposobem na podniesienie jego walorów jest odpowiednia rama. Dzięki niej całość zyskuje walory obrazu o specyficznych cechach.

Plakaty w oprawie to kompozycje ze strony https://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-na-sciany/, które zostały wykonane w odpowiednim do potrzeb wymiarze i ujęte w prostą, ciemną ramkę, doskonale pasującą stylem do stylu grafiki plakatowej. Prostota i schematyzm są tu niezwykle istotne, bowiem specyfiką plakatów jest ograniczona kolorystyka, brak wyszukanych, wielobarwnych obrazów i ograniczenie całości do tekstu lub prostych symboli graficznych. Symboliczna rama dodaje kompozycji elegancji, ale nie wpływa na jej surowość charakterystyczną dla tej grupy motywów, pozwalając zachować im ten charakterystyczny klimat współczesnej sztuki.

Nowoczesne plakaty to również reprodukcje, które zostały przeniesione na papier metodą druku cyfrowego. Pomimo, że są one znacznie bardziej kolorowe i bogate w szczegóły, to w celu zachowania stylu plakatowego nadal wymagają najprostszej możliwej oprawy. To rodzaj lamówki, która zapobiega skrzepieniu się krawędzi i jest jedynie skromnym, funkcjonalnym dodatkiem, a nie zdobieniem, jak obszycie złotą wstążką czy bogatą falbanką. Plakaty do ramek nie muszą być pełnowymiarowe, bowiem w ofercie sklepu można znaleźć kilka opcji rozmiarowych, dzięki czemu gotowa kompozycja w odpowiednio dobranej ramce może też być niewielkim, gustownym obrazkiem do małego pokoju lub wnęki.

Plakaty w oprawie są jednak nie tylko estetyczniejsze, ale i trwalsze, bowiem zarówno rama, jak i zewnętrzna szyba czy przejrzyste tworzywo chronią powierzchnię wydruku przed zniszczeniem. Najbardziej narażone w takich dekoracjach krawędzie i narożniki nie zaginają się, nie strzępią i nie są narażone na uszkodzenia nawet, jeśli dekoracja umieszczona jest na ścianie w miejscu narażonym na częste dotykanie przez osoby przechodzące obok lub przez małe dzieci. Plakat w oprawie można też wygodnie powiesić w dowolnym miejscu, a jeśli wystrój ulegnie zmianie – przewiesić do innego pomieszczenia. To nie tylko dekoracja efektowna, ale i komfortowa.

Podobne wpisy