13214 w2

Dekoracje ścian w ramie

Dekorowanie wnętrz nie jest nowym zwyczajem, bowiem od wielu stuleci właściciele domów lubili ozdabiać salony i korytarze pięknymi malowidłami, tkaninami czy kompozycjami roślinnymi. Do dziś zwyczaj ten został zachowany, a zmieniła się jedynie forma dekoracji, które obecnie zawdzięczamy nowoczesnym technologiom oraz zupełnie odmiennemu podejściu do życia. Zmianie uległa nie tylko technika wykonania, ale również treść i forma dekoracji, a do grona tych najpopularniejszych trafiły takie kategorie, jak grafika czy plakaty. O randze dekoracji nadal jednak świadczy oprawa, dodająca ekskluzywności nawet najprostszym kompozycjom.

Najważniejsze dekoracje ścian w ramie to oczywiście obrazy i plakaty. Różni się one między sobą rodzajem kompozycji, bo trudno dziś mówić o tym, że obraz zazwyczaj bywa ręcznie malowany a plakat jest wydrukiem. Nowoczesne obrazy w znacznej części powstają już nie pod pędzlem malarza, ale są tworzone na podstawie fotografii czy kompozycji tworzonych w programach komputerowych, a następnie przenoszonych na podkład za pomocą maszyn drukarskich. W tej dziedzinie obrazy upodabniają się do plakatów, podobnie, jak plakaty zaczynają przypominać obrazy. Cechą, która o tym decyduje jest rama oraz tematyka plakatów, często zaczerpnięta z realnych obrazów.

Dekoracje ścian w ramie

Dekoracje ścian w ramie to między innymi plakaty, tworzone na zamówienie w wybranym wymiarze, jak to zaprezentowano na stronie https://plakatynasciany.pl/jak-powstaja-plakaty/. Wybierane ramy są skromne i proste, doskonale komponując się z równie prostą i schematyczną kompozycją. Oprawienie plakatu w bogatą, złoconą ramkę z pewnością tworzyłoby dysonans i nie pozwoliło na dopasowanie dekoracji do stylu wnętrza. Plakaty same w sobie są raczej skromnymi ozdobami ściennymi, typowymi dla nowoczesnych trendów, wśród których rządzi industrializm i minimalizm, a także proste wnętrza rustykalne czy prowansalskie, wymagające odpowiednio dobranych dekoracji.

Pomimo, że plakaty zazwyczaj kojarzą się nam z ulicznymi słupami ogłoszeniowymi i witrynami teatralnymi te dzisiejsze kompozycje są o wiele bardziej dekoracyjne i o wiele lepiej sprawdzające się w roli ozdób wnętrza. Jeśli nawet skromna kompozycja, ograniczona zaledwie do kilku elementów graficznych czy prostego tekstu zostanie wydrukowana na płótnie lub otrzyma oprawę, całkowicie zmieni charakter z nieco bogatszego ogłoszenia na doskonałe zastępstwo obrazu. Oprawione plakaty to doskonałe, nowoczesne dekoracje ścienne w ramach do dzisiejszych wnętrz.

Podobne wpisy