Wzory na plakatach
Plakaty są dekoracjami o bardzo specyficznym charakterze, z pozoru przypominającymi obrazy, ale różniącymi się od nich techniką wykonania i zawartą w treści kompozycją. W przeciwieństwie do pięknych obrazków – pejzaży, kwiatów, martwej natury czy scenek rodzajowych – plakaty sporadycznie opierają się na wycinkach rzeczywistości. Najważniejszym elementem definiującym ten gatunek sztuki jest prostota i schematyzm oraz ograniczona kolorystyka. Od początku istnienia celem plakatów była komunikacja z otoczeniem i do dziś te ozdoby pełnią taką samą rolę. Zmienił się jednak zakres przekazu oraz jakość i rodzaj treści.
Wzory na plakatach można podzielić tematycznie, albo pod kątem charakteru kompozycji. Propozycje sklepu https://plakatynasciany.pl/ to duża różnorodność treści, kolorystyki i grafik, jakie towarzyszą sentencjom czy pojedynczym wyrazom, dlatego z powodzeniem można mówić, że kolekcja plakatów niewiele odbiega rozmaitością od obrazów. Pomimo pewnych ograniczeń wynikających z samej formy plakatu każdy z takich wzorów jest unikalny i w indywidualny sposób wpływa na klimat wnętrza. To dekoracje o sporym ładunku emocjonalnym, począwszy od motywacji, przez żart wzbudzający uśmiech po poważne, wyszukane sentencje, które dodają wnętrzu wykwintności.
Wzory na plakatach
Wzory na plakatach to przede wszystkim teksty, czyli pojedyncze słowa, albo całe zdania ujęte w określony układ kompozycyjny, wykonane charakterystycznymi czcionkami w określonych kolorach. Pod tym względem istnieją tysiące możliwości komponowania plakatów, których styl wyraźnie nawiązuje do przeszłości, jest nowoczesny, albo klasyczny. Decydują o tym zarówno wykorzystane czcionki, jak i sposób wykonania czy kolorystyka tła, stylizowane na połowę ubiegłego wieku lub jeszcze wcześniej. Przykładem plakatu retro jest kompozycja z kasetą magnetofonową i napisem Love na różowym tle. Inna kompozycja retro to tekst na tle przypominającym zardzewiałą metalową płytę.
Pomimo przypisywanej plakatom prostoty i ograniczonej kolorystyki w kolekcji plakatów można też znaleźć te bardzo kolorowe, bogate w detale i dynamiczne, wykonywane tradycyjną techniką na podstawie klasycznych obrazów olejnych. Dekoracje te stanowią pośrednia grupę pomiędzy reprodukcjami, a plakatami, dzięki czemu mogą być kupione niedrogo, a ozdobią wnętrze tak, jak obraz. Ciekawą grupę stanowią też wzory na plakatach wykorzystujące symbole graficzne, które w bardzo wyraźny i jednoznaczny sposób nawiązują do konkretnych sytuacji, czasów, kultury. Takim rozpoznawalnym symbolem jest kolekcja słodkich babeczek czy skrzyżowane akcesoria kuchenne.