13151 w2

Plakaty artystyczne

Plakaty to środek artystycznego wyrazu, który pojawił się niewiele później niż dobrze nam znany druk, a chociaż te pierwsze niewiele przypominały dzisiejsze kompozycje graficzne, również pełniły funkcje informacyjne i reklamowe. Jak większość wytworów, które wymagają kreatywności i talentu również plakat doczekał się swojej własnej kategorii w sztuce i okresowo pojawia się na wystawach czy w muzeach. Skoro plakatom nadano rangę sztuki, to są one doskonałym zastępstwem dla obrazów i pełnią coraz bardziej znaczącą rolę w dekoracji wnętrz. Nie wszystkie kompozycje jednak zasługują na to miejsce, dlatego ich wybór wymaga zastanowienia.

Plakaty artystyczne – ciekawe kompozycje graficzne

Znany i często powtarzany cytat z popularnego wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” mówi, że „…wolnoć Tomku w swoim domku”. Ta szczególna dewiza odnosi się też do urządzania swojego mieszkania, domu lub firmy, w której spędzamy czas na pracy oraz kontaktach z klientami. W takim ujęciu na ścianie salonu, korytarza czy biura możemy powiesić każdy plakat, jaki nam się tylko spodoba. Przy nieodpowiednim wyborze jednak skutek mógłby być nieciekawy, bo obrażeni klienci lub zdegustowani znajomi przestaliby nas odwiedzać. Sukces w dekoracji zapewni nam plakat artystyczny, w miarę neutralny, o pozytywnym wydźwięku i pasujący do klimatu wnętrza.

Plakaty artystyczne ze strony https://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-na-sciany/ pokazują, jak szeroko rozumiana bywa ta kategoria dekoracji ściennych. To zarówno poważne motywy graficzne, teksty o intensywnym zabarwieniu emocjonalnym, cytaty znanych osób, jak i zabawne powiedzonka czy satyryczne wypowiedzi, wzbogacone niewielkim dodatkiem graficznym. Próbując usystematyzować, podzielić na ogólne kategorie takie plakaty łatwo zauważyć, że większość z nich spełnia kryteria kilku z nich, kwalifikując się na przykład do kolekcji cytatów, plakatów z napisami i haseł o domu. To również kompozycje w stylu bardzo nowoczesnym, prezentujące treści przystające do dzisiejszej rzeczywistości, jak i te w stylu retro, typowym dla połowy ubiegłego wieku, kiedy plakat był najbardziej popularny.

Plakaty artystyczne to nie tylko sposób na wypełnienie wolnej przestrzeni na ścianie pokoju lub biura. To również element sztuki w postaci kompozycji graficznej i przede wszystkim ważna z punktu widzenia wnętrza oraz jego mieszkańców treść. Plakat wyraża uczucia domowników, ich przekonania, stosunek do otoczenia, domu, rodziny czy też stanowi życzliwe zaproszenie dla gości. Plakaty artystyczne mogę też być formą motywacji, każdego dnia przypominając o wartości pracy, człowieka, o pozytywnym nastawieniu do świata czy wierze w samego siebie.

Podobne wpisy