Jak wieszać plakaty w domu
|

Jak wieszać plakaty w domu – wybierz odpowiednie dekoracje na Twoje ściany

Jak wieszać plakaty w domu – odkryj prosty na dekorację

Jak wieszać plakaty w domu ? Plakaty coraz częściej goszczą w naszych domach. Kupowane planowo w celu wypełnienia przestrzeni ściany i uzupełnienia wystroju niestandardową, nowoczesną dekoracją. Ale też niekiedy wręczane, jako upominek podczas imprez sportowych, gal artystycznych czy koncertów. Jak wieszać plakaty w domu na ścianie wymaga to zarówno wybrania dla niego odpowiedniego miejsca, jak i przemyślenia sposobu zawieszenia dekoracji. Która zazwyczaj jest pięknie wykonanym, ale pozbawionym dodatkowego wyposażenia arkuszem papieru. Plakaty oferowane w sklepie z dekoracjami wnętrz nie są jednakowe, bowiem wykonuje się je zarówno w formie tradycyjnej, na papierze, jak i na bardziej wytrzymałych podłożach. W tym również na krosnach i w gotowych ramach. Każdy z rodzajów wymaga nieco innego podejścia do techniki jego zawieszenia, aby nie tylko zdobił i dodawał charakteru wnętrzu. Ale też przetrwał upływ czasu bez ryzyka jego zniszczenia. Jak wieszać plakaty w domu – najprostszym rozwiązaniem, jakie możemy wybrać decydując się na powieszenie plakatu w salonie, przedpokoju lub biurze jest zamówienie dekoracji w oprawie. Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie wszystkich problemów, bowiem gotowa dekoracji, oprawiona w elegancką czarną ramkę z aluminium jest odpowiednio zabezpieczona przed zniszczeniem. A do powieszenia wystarczy jedynie odpowiedni haczyk w ścianie. Niepodważalną zaleta plakatów w ramach jest ich elegancja, dlatego doskonale zaprezentują się one w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, firmach usługowych z biurem lub sekretariatem, kancelariach i innych tego typu miejscach, w których ozdobią wnętrze oraz będą swoistym rodzajem prezentacji firmy. Zamówienie plakatu w ramie jest bardzo komfortowe. Jednak wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Z jednej strony są to wyższe koszty takiej dekoracji, a z drugiej możliwość wyboru tylko jednego formatu, typowego dla grafik plakatowych. Nie zawsze mamy dość miejsca, aby powiesić na ścianie dekorację o wysokości lub szerokości 100 centymetrów. Nie zawsze też taka dekoracja sprawdzi się w konkretnej stylizacji, bowiem swoimi rozmiarami może ją zdominować, a nawet przytłoczyć. Jeśli w planie aranżacji jest mniejszy plakat, można go zamówić w wersji papierowej i postarać się o samodzielną oprawę. Jak wieszać plakaty w domu w :

  • ramkach OWZ (otwórz-włóż-zamknij), które są bardzo proste w obsłudze, a wymiana plakatu trwa zaledwie kilka sekund. Ramki wyposażone są w specjalną folię antyrefleksycją, która chroni plakat przed płowieniem i dotykaniem przez osoby postronne. Ramki dostępne są w typowych formatach od A0 do A3, oraz wyposażone w gotowe uchwyty do zawieszenia.
  • z listwami plakatowymi, czyli specjalne aluminiowe elementy, które można zatrzasnąć na obu końcach arkusza. Górna listwa zaopatrzona jest w uchwyty do zawieszenia na ścianie, a dolna stanowi obciążenie plakatu, który nie unosi się w powietrzu pod wpływem lekkiego powiewu. Listwa zapobiega też zadzieraniu narożników plakatu.
  • z ramkami plastikowymi, wykonane z kolorowego tworzywa. Taka oprawa wymaga usztywnienia plakatu od spodu arkuszem kartonu, który nie pozwoli na obsuwanie się papieru. Plakat można przymocować do kartonu za pomocą taśmy dwustronnej lub specjalnego plastra wielokrotnego użytku.

Plakaty samoprzylepne lub na płótnie

Plakaty tego rodzaju są najłatwiejsze do umieszczenia na ścianie lub dowolnym innym gładkim podłożu, bowiem wyposażone w warstwę kleju utrzymują się same, bez potrzeby stosowani dodatkowych instalacji. Jak wieszać plakaty w domu – zaleta plakatów samoprzylepnych jest możliwość ich wielokrotnego przenoszenia z miejsca na miejsce bez pozostawiania śladów na podłożu. Wadą jest brak jakiejkolwiek ochrony powierzchni, dlatego umieszczone tam, gdzie często są narażane na dotykanie lub światło słoneczne mogą szybko stracić swoje walory.

Przyklejanie plakatów bezpośrednio do ściany jest również możliwe, jeśli nie posiadaj one warstwy samoprzylepnej. W przypadku tradycyjnych plakatów papierowych można je przymocować specjalnymi taśmami dwustronnymi dostępnymi w sklepach papierniczych i w marketach budowlanych. Klasyczne taśmy jednak przymocowują na stale, więc jeśli chcemy, aby plakat był możliwy do przenoszenia warto postarać się o specjalne dwustronne plastry montażowe, łatwe do umocowania i zdjęcia ze ściany. Alternatywą dla plastrów jest też masa mocująca.Ta wersja plakatów to kompromis pomiędzy tradycyjna grafiką a klasycznym obrazem, bowiem są to dekoracje, które wykorzystują motyw plakatowy wydrukowany na płótnie. To dekoracje z wyższej półki cenowej, ale też bardzo trwałe. Odporne na upływ czasu i przede wszystkim wartościowe pod względem estetycznym. Tkanina z nadrukiem nie ulega zniszczeniu tak szybko, jak papier, a dodatkowo jest też napięta na krosno malarskie, czyli specjalną drewnianą ramę z uchwytami to zawieszenia. Plakaty na płótnie można zamówić w małym lub dużym formacie, a otrzymany produkt jest gotowy do umieszczenia na ścianie natychmiast po zakupie. Jak wieszać plakaty w domu – powieszenie plakatu na ścianę jest najprostszym rozwiązaniem. Dzięki któremu zarówno pomieszczenie zyskuje na atrakcyjności, jak i sama dekoracja jest bezpieczniejsza. Lepiej chroniona przed przypadkowym uszkodzeniem. Nie zawsze jednak można wybrany plakat umieścić na ścianie, bowiem albo nie pozwala na to brak miejsca, albo rodzaj ściany, której nie można dziurawić haczykami lub gwoździami. Jak wieszać plakaty w domu w dużych pomieszczeniach rozwiązaniem mogą być różnorodne stojaki ekspozycyjne, dzięki którym plakat jest widoczny i może być dowolnie przemieszczany. W domach prywatnych nie ma aż tak wiele miejsca, poza loftami, w których na stojak z plakatem zawsze znajdzie się wolna przestrzeń. W małych pomieszczeniach plakat w sztywnej oprawie można po prostu postawić na komodzie lub stoliku pod ścianą, zabezpieczając go przed zsunięciem się na podłogę.

Zobacz jak wieszać plakaty w domu propozycje plakatów na naszej stronie 

Zapoznaj się też z plakatami na ścianę z napisami. Napisy na ścianę to ciekawe nawiązanie do sztuki plakatu, który przecież swoje treści wyraża poprzez odpowiednio dobrane słowa, niekiedy w połączeniu z elementami graficznymi. Napis ścienny jest jeszcze jednym krokiem w przód, bowiem nie jest kompozycją pojedynczych wyrazów. Ale zdaniem lub sentencją, która wyraża określony pogląd w sposób bardzo wyraźny, przemawiając do obserwatora wprost, bez potrzeby domyślania się, o co w nim chodzi. W przeciwieństwie do plakatu taka dekoracja pozwala też na dowolne zagospodarowanie przestrzeni. Co sprzyja wypełnianiu wielkich pustych ścian, na którym obraz po prostu by zniknął. To świetne rozwiązanie zarówno do loftów, jak i do mieszkań w kamieniach, gdzie poziom sufitu sięga nawet kilku metrów.

Podobne wpisy