plakaty graficzne

Plakaty w stylu retro do upiększenia ścian w Twoim mieszkaniu

Co znajdziesz w artykule:

Dekorowanie wnętrz plakatami to stosunkowo nowy zwyczaj, chociaż same plakaty mają już ponad sto lat. Czas ich świetności, przypadający na okres powojenny sprawia, że wykorzystanie tych szczególnych dekoracji w aranżacjach retro jest nie tylko dobrym połączeniem, ale i stanowi przykład właściwego dopasowania kompozycji. Plakaty w stylu retro mogą przyjmować wiele różnych form począwszy tych, które znamy z koncertów muzycznych czy spektakli, bogatych graficznie, często uzupełnionych oryginalnym zdjęciem wykonawców. Inna grupa plakatów to proste grafiki, oparte o zestaw symboli, liter, pojedynczych wyrazów, tworzących jedną wspólną całość, zawierającą bardzo konkretny przekaz.

Jak wykonane są plakaty w stylu retro? Technika powstawania dekoracji.

Plakaty w stylu retro to kompozycje, których świetnym przykładem jest ta na stronie https://plakatynasciany.pl/sklep/obraz-z-retro-kaseta/. W przedstawionym plakacie przeszłość została zaakcentowana zarówno grafiką, jak i techniką wykonania. Sposób wydruku oraz kolorystyka przypominają plakaty wykonywane kilkadziesiąt lat temu. Plakaty te powstawały na znacznie prostszych maszynach drukarskich i za pomocą materiałów oraz farb o znacznie niższym standardzie. Materiały te mocno kontrastowały od tych stosowanych obecnie. Nie oznacza to oczywiście, że plakat jest kiepskiej jakości materiałem, który nie sprawdzi się na ścianie eleganckiego wnętrza. Dzisiejsza technika pozwoliła jednak na wykreowanie stylu i kolorystyki, która przy zachowaniu współczesnej jakości odtwarza wygląd znany sprzed dziesięcioleci. Zapoznaj się z innymi wzorami retro, które znajdziesz tutaj.

Plakaty w stylu retro inspirowane muzycznymi ikonami

Drugim aspektem retro jest treść plakatu, stanowiąca połączenie symbolicznego obrazu z dodatkowym napisem. Charakterystyczna kaseta magnetofonowa jest już dziś reliktem przeszłości, a najbardziej znana i doceniana była w latach 80-tych. Wtedy to popularność zdobywały magnetofony kasetowe. Dodatkowy napis informujący o zamiłowaniu do muzyki nasuwa obraz nastolatków z pasją wyśpiewujących kolejne piosenki Pink Floydów, Queen czy Abby. Muzyczną pasję akcentuje jeszcze wizerunek serca i wiele mówiące słowo Love. Słowo, które nawet dla Polaków jest doskonale zrozumiałe i jednoznacznie rozpoznawalne. Umieszczony na ścianie salonu plakat od pierwszego spojrzenia przeniesie w klimat tamtych lat wywołując sentymentalny nastrój.

Powracanie do wspomnień dzięki plakatom w stylu retro

Przedstawiony plakat jest świetną kompozycją, która podkreśli klimat lat 80-tych zarówno w stylizacjach retro, jak i vintage. Wykorzystują one pojedyncze elementy przeszłości w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. To jednak nie jedyna kompozycja w tym klimacie, pozwalająca na akcentowanie przeszłości w salonie lub sypialni. Po pierwsze, niektóre plakaty tematyka i stylem nawiązują do znanych i popularnych w ubiegłym stuleci symboli. Po drugie przedstawiały rozpoznawalne napisy i hasła. Szczególnie przyjmowane w kulturze brytyjskiej i amerykańskiej. Dziś plakaty w stylu retro są jedynie dekoracjami, ale u osób w średnim wieku z pewnością budzą sentyment i piękne wspomnienia. Zobacz pozostałe inspiracje retro na sklepie https://plakatowe.pl/kategoria-produktu/plakaty-retro-vintage/.

Podobne wpisy