plakaty z aforyzmami

Plakaty w ramie

Plakaty to jedna z ciekawszych form dekoracji, które w ostatnich latach zyskują duże uznanie zarówno dekoratorów, jak i osób poszukujących niebanalnych elementów wystroju swoich mieszkań. Ta prosta i zarazem wielce wymowna forma grafiki łączy w sobie zrównoważoną kompozycję, stonowaną kolorystykę oraz bardzo istotny przekaz, stanowiący sedno tego środka artystycznego wyrazu. Pomimo pewnego przypisania plakatom roli informacyjnej te dzisiejsze, wybierane do dekoracji wnętrz, są nieco bardziej rozbudowane i wyposażone w treści, które przekazują wartości odnoszące się do klimatu domu, własnego hobby, motywują lub hołdują znanym postaciom ze świata sztuki czy historii. To dekoracje, które nie ingerują w wystrój wnętrza, ale zdecydowanie zmieniają jego klimat.

Decydując się na tego rodzaju dekoracja możemy wybierać zarówno tradycyjne, papierowe wydruki, przyklejane do ścian czy mebli za pomocą taśmy dwustronnej, jak i plakaty w ramie, których formę przedstawiono w zakładce https://plakatynasciany.pl/jak-powstaja-plakaty/. O ile te pierwsze bardziej pasują do pokoju młodzieżowego lub są sposobem na udekorowanie skośnej ściany poddasza, o tyle plakaty oprawione to już wyższa kategoria dekoracji, stanowiąca poważną konkurencję dla obrazów. Prosta, gustowna rama jest jedynie oprawą, bowiem jej postać bywa bardzo dyskretna nie wpływając bezpośrednio na zwartość wnętrza. To doskonałe dopasowanie prostoty oprawy do równie prostej kompozycji.

Plakaty w ramie od klasycznych obrazów różnią się bogactwem detali i natłokiem kolorów. Oczywiście trudno mówić wyłącznie o wielobarwnych obrazach podobnie, jak trudno sprowadzić plakaty wyłącznie do wzorów jednolitych kolorystycznie, jednak z założenia grafika plakatowa ogranicza się do czerni i bieli, rzadziej z pojedynczymi akcentami kolorystycznymi. Dopełniając taki plakat prostą, ciemną ramą otrzymujemy kompozycję, która doskonale podkreśli akcent kolorystyczny wnętrza. Tym akcentem może być pojedyncze słowo w określonej barwie lub jakikolwiek element graficzny, symbol czy obramowanie tekstu. Wyjątkiem są wzory kolorowe, tworzone na bazie reprodukcji lub jako wielobarwne teksty, sprawdzające się w neutralnych kolorystycznie stylizacjach wnętrz.

Podobnie, jak obrazy plakaty w ramie są dekoracjami eleganckimi, stanowiącymi doskonałe dopełnienie wystroju salonu, sypialni czy jadalni urządzanych z dbałością o szczegóły. Pomimo kojarzenia tej formy graficznej z arkuszem papieru dzisiejsze plakaty drukowane na płótnie czy umieszczane w gustownej oprawie tworzą już całkiem nowo kategorię dekoracji, która doskonale zaprezentuje się nawet w aranżacjach wnętrz o wysokim standardzie. Szczególnie praktyczne okazują się te kompozycje w loftach, które pojawiły się na naszym rynku mieszkaniowym całkiem niedawno, narzucając niejako specyficzny styl ich wystroju, oparty na tradycjach industrialnych i minimalistycznych. W takich wnętrza pojedyncze plakaty w ramie lub całe ich kolekcje są doskonałym sposobem na zapełnienie dużych, pustych ścian.

Podobne wpisy